Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on google

بانس ریت (Bounce Rate) یا نرخ پرش چیست؟

معانی زیادی برای بانس ریت در وبلاگ ها وجود دارد مثل نرخ دفع کاربر ، پرش کاربران و یا نرخ پرش . ما در این مقاله برای ترجمه فارسی بانس ریت از نرخ پرش استفاده می کنیم.

مقدمه :

نرخ پرش  Bounce Rate به معنی کاربرانی است که وارد سایت شما شده اند اما  بدون اینکه وارد صفحه ایی دیگر از سایت شما  شوند از سایت شما خارج می شوند و به بیان دیگر پس از وارد شدن به سایت شما فقط همان صفحه باز شده را میخوانند.

نرخ پرش در واقع نشانگر جذابیت سایت شماست هر چه سایت شما جذاب تر باشد کاربران با ویزیت صفحات دیگر ماندگاری بالایی در سایت شما را خواهند داشت و هر چقدر نرخ پرش سایت شما بالاتر باشد  یعنی بازدید کنندگان از جذابیت سایت شما خوششان نیامده و به صفحات دیگر نمی روند و از مطالب آن استفاده نمی کنند .

تا اینجای کار متوجه شدیم نرخ پرش هر چقدر پایین تر باشد فارغ از تاثیر بر سئو بر بازدیدکنندگان و فروش شما تاثیر بسزایی دارد و هر اندازه که ضریب نرخ پرش در سایت شما بالا باشد این نشانگر ضعف سایت از منظر جلب نظر کاربران  شماست .

 

تاثیر نرخ پرش بر سئو :

نرخ پرش به طور غیر مستقیم هم  در رتبه بندی گوگل تاثیر دارد. از نگاه الکسا هم اگر کاربری بعد از ورود به یک سایت فقط یک صفحه را مشاهده کند و بعد از آن خارج شود یک بانس ریت و یک نرخ پرش رخ میدهد و این پرش در رتبه بندی شما در گوکل تاثیر دارد.

برای مشاهده نرخ پرش ، شما میتوانید از سرویس های گوگل آنالیتیکس و الکسا مقدار نرخ پرش خود را مشاهده کنید.

آیا نرخ پرش پایین همیشه نشانه یک سایت خوب  است؟

نمیتوانیم نرخ پرش های سایت های مختلف را باهم مقایسه کنیم نرخ پرش با توجه به ماهیت سایت با هم متفاوت است.

نرخ پرش پایین  همیشه دلیل بر یک سایت با کیفیت و خوب نیست برخی از سایت ها به دلیل ماهیتی که دارند،کاربر بر حسب نیاز به یکی دیگر از صفحه ها میرود تا نیازش بر طرف شود ، شاید در آن سایت کاربر به صفحه ی دیگری وارد شده اما دلیل بر خوبی سایت نیست از طرفی هم نرخ پرش بالا هم دلیل بر بدی و بی کیفیت سایت نیست مثالی که شاید همه ی ما با آن آشنا هستین ویکی پدیا ست. سایتی بسیار قوی اما با نرخ پرش بالا . دلیل این نرخ پرش بالا هم حجم مطالب بالا و باکیفیت بودن محتوایی است  که کاربران با  پاسخ گویی سریع از سایت خارج میشوند.

با اینکه نمیتوانیم به طور کلی نرخ پرش پایین را نشانه ی سایت خوب و یا بد بدانیم اما به طور کلی نرخ پرش پایین برای تمامی سایت ها نشانه ی خوبی، از در گیر شدن کاربر با سایت است  اما استثنایی هم مثل همان ویکی پدیا وجود داردبا اینیک جمله قطعی است که  کاهش نرخ پرش موفقیت شما را هموارتر میکند .

عواملی که در نرخ پرش سایت شما تاثیر گذار است:

۱- نوع ترافیکی که به سایت شما وارد می شوند:

آیا کسانی که وارد سایت شما می شوند به دنبال شرکت شما هستند و یا در جستجوی اطلاعات هستند. آیا به قصد خرید وارد سایت شده اند و یا به منظور تحقیق کالا های مورد نظرشان مثل قیمت هستند  .

در شکل ذیل مینوانید مقدار پرش را برای هر صنعت فعالیتی  مشاهده کنید:

۲- این ترافیک از کجا آمده:

اگر درصد بالایی از ترافیک شما از شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات پولی بدست بیاید، ممکن است بر میانگین نرخ پرش وبسایت شما تاثیرگذار باشد، زیرا معمولا این بازدیدکنندگان نرخ پرش بالایی دارند.

ترافیکی که وارد سایت شما میشود در نرخ پرش بسیار تاثیر گذار است برای مثال اگر ترافیک شما از تبلیغ کلیکی از یک بازی وارد شده باشد نرخ پرش آن بسیار بالاست اما اگر این ترافیک از تبلیغ کلیکی گوگل باشد نرخ پرش کمتری را نسبت به مثال قبلی دارد.

۳-سرعت سایت

یکی از عوامل مهم در نرخ پرش، سرعت سایت است هر چه سرعت سایت بالاتر باشد فرصت بیشتری برای دیده شدن برای کاربر را داریم.

طبق آماری که از Kissmetrics منتشر شده  ۴۷%  از افراد انتظار دارند که یک صفحه وب در عرض ۲ ثانیه لود شود و ۴۰% از افراد صفحه ای که بیشتر از ۳ ثانیه زمان برای لود شدن نیاز دارد را ترک می‌کنند تنها یک ثانیه زمان بیشتر برای لود شدن صفحات، می‌تواند نرخ پرش را تا ۵۶% افزایش دهد.

۴- جذاب بون دیزاین سایت و مطالب در آن

مطمئنا وقتی سایت شما از نظر کاربران دیزاین جذابی نداشته باشد نرخ پرش بالایی خواهد داشت. نوشتن مطالب جذاب برای وبلاگتان می‌تواند ترافیک زیادی جذب کند، اما این ترافیک اغلب اوقات برای آن نوع افراد است که تنها به دنبال اطلاعات هستند و اهداف تجاری بالایی ندارند. از این رو ترافیکی که برای مطالب وبلاگ جلب می‌شود نسبت به ترافیکی که به صفحه اصلی وبسایت شما می‌آید نرخ پرش بالاتری خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که همه بازدیدکنندگان وارد صفحه اصلی وبسایت شما نمی‌شوند و گاها از طریق صفحات جانبی دیگر وارد وبسایت شما می‌شوند. برای جلوگیری از این مورد بهتر است که در تمامی صفحات شما راهنمایی برای ورود به صفحه اصلی داشته باشد مثل مشاوره رایگان، کلید دعوت به عمل “CTA ”  ارتباط با ما را داشته باشد. این کار نه تنها باعث کوتاه شدن زمان و مسیر می شود بلکه نرخ پرش سایت شما را هم بهبود می بخشد.

مورد دیگری که نرخ پرش شما را بهبود می بخشد استفاده از محتوا به همراه عکس و یا موشن است، این عوامل در جذاب کردن نوشته شما بسیار تاثیر گذار است . به خاطر داشته باشید هر چقدر یک نوشته جذاب باشد در صورتی که از عکس در آن استفاده نشده باشد برای خواننده کسل کننده است و در ضمن عکس در یادگیری بیشتر مفاهیم ذکر شده تاثیر بسزایی دارد

 

سخن پایانی

در این مقاله از گاراژ فرمانیه سعی شد مفهوم بانس ریت و عوامل تاثیر گذار برآن را بیان کنیم . عدد بانس ریت شما بدون توجه به  زمینه فعالیتتان قابل استناد به خوب بودن و یا بد بودن نیست ، ابتدا عدد مناسب را پیدا کنید و سپس درصدد بهبود آن باشید