6 سؤال مهم که قبل از فرانچایز کردن کسب و کار خود باید از خودتان بپرسید.
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on google

۶ سؤال مهم که قبل از فرانچایز کردن کسب و کار خود باید از خودتان بپرسید.

آیا کسب وکار کوچک شما سودآور و رو به رشد است؟ آیا می‌خواهید فرانچایز کردن کسب و کار تان را آغاز کنید؟  آیا مشتریانی که از بیرون از شهر یا مناطق دورتر می آیند دائما از شما می‌پرسند که کی می‌خواهید در منطقه آنها شعبه بزنید؟ یا گاهی از عملیات اجرایی فقط یک شعبه خسته و بی‎‌حوصله می‌شوید و می‌خواهید یکبار دیگر هیجان یک شروع تازه را تجربه کنید؟

اگر پاسخ شما به این سؤالها “بله” قاطع است، شاید برای فرانچایز کردن آماده باشید. کلمه کلیدی اینجا “شاید” است. برای دیدن اینکه آیا واقعاً در موقعیت فرانچایز کردن هستید، این شش سؤال را از خود بپرسید:

سوالاتی که قبل از فرنچایز کردن باید از خودتان بپرسید
سوالاتی که قبل از فرنچایز کردن کسب و کار تان باید از خودتان بپرسید

۱- آیا سیستمهای استاندارد سازی شده‌ای برای فرانچایز کردن کسب و کار خود را دارم (یا می توانم آنها را ایجاد کنم)؟

برای فرانچایز کردن یک کسب و کار، به سیستمها و فرآیندهای عملیاتی استاندارد نیاز دارید تا محصولات یا خدمات شما به صورت یکسان و یک شکل توسط نمایندگان ارائه شود. برای آموزش فرانچایزی‌های جدید و کارکنان آنها نیز استاندارد سازی لازم است.  به عنوان مثال ، اگر بستنی فروشی دارید ، آیا سیستم مکتوب در مورد کلیه مراحل ارائه خدمات به مشتریان، مانند موارد زیر را دارید:

 • چگونه و چه موقع اسکپ بستنی را بشویید.
 • استفاده از دستکش الزامیست؟
 • چه مقدار بستنی، سس شکلات روی بستنی، تاپینگ و سایر مواد باید استفاده شوند (مانند “یک قاشق غذاخوری کامل” یا “یک چهارم فنجان “)

این جزئیات کوچک همان چیزهایی هستند که می‌تواند موفقیت و سودآوری فرانچایز شما را تحت تاثیر قرار دهند. اگر فرانچایزی های شما، بستنی‌ها را به شیوه متفاوتی سرو کنند، ممکن است با مشکلاتی مانند موارد ذیل برخورد کنید:

 • بستنی و ساندی های شما در همه جا یکسان نخواهد بود و این موضوع بر اعتبار برند شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. اندازه بستنی‌ها ممکن است در شعبه‌های مختلف فرق کند.
 • هر شعبه‌ای که در اندازه گیری و وزن کردن دقت نکند، ممکن سود کمتری کند.
 • اگر یک فرایند استاندارد برای ارائه خدمات وجود نداشته باشد، ممکن است زمان انتظار مشتریان بیشتر شود، که این موضوع به تجربه مشتری صدمه می زند.

قبل از اینکه حتی به فرانچایز کردن فکر کنید، باید کتابچه راهنمای کارمندان و دستورالعمل های عملیاتی را تهیه کرده و همیشه از آنها استفاده کنید.

۲- آیا کسب و کار شما به حضور شخص شما وابسته است؟

این موضوع برای بسیاری از کسب و کارهای خدماتی یک چالش محسوب می‌شود، به خصوص آنهایی که به عنوان شرکت‌های یک نفره شروع شده اند. به عنوان مثال، اگر شما یک طراح گرافیک یا آرایشگر با استعداد هستید، ممکن است، مشتریان فقط بخواهند با شما کار کنند – نه کارمندان شما، زیرا فکر می کنند آنها مهارت کمتری دارند.

اگر این مشکل را دارید، می‌توانید با آموزش کارمندان، خدمات مشابهی ارائه دهید و راه فرنچایز کردن کسب و کار خود را هموار نمایید. (یک کتابچه راهنمای عملیاتی برای آموزش آنها تهیه کنید). در مرحله بعدی، مشتریان را به سمت استفاده از خدمات کارکنان خود هدایت کنید. برخی از راه های انجام این کار عبارتند از:

 • دریافت هزینه بیشتر برای خدماتی که خودتان شخصا ارائه می‌دهید نسبت به خدمات توسط کارمندان (آرایشگرها و سالن‌های زیبایی اغلب این کار را انجام می‌دهند)
 • سپردن مشتریان جدید به کارکنان و ارائه خدمات به مشتریان قدیمی و ثابت توسط خود شما.

۳- آیا با قرارداد فرنچایز و الزامات قانونی آن آشنا هستم؟

قرارداد فرنچایز باید به صورت کاملا جامع تهیه گردد و تعهدات فرانچایزکننده و فرانچایزی به روشنی در آن قید شود. در این قرارداد مواردی مانند ذیل باید تعیین و قید شده و تضامین اجرایی آنها اخذ گردد.

 • هزینه اولیه خرید نمایندگی
 • هزینه‌های ماهیانه مانند درصدی از فروش و بازاریابی
 • رعایت و مطابقت با استانداردها و دستورالعمل های عملیاتی
 • شرایط تمدید قرارداد و تغییر محل نمایندگی

جمع آوری و تهیه این اطلاعات و اسناد بسیار وقت گیر است. پیشنهاد ما این است که حتما از مشاورین حقوقی و فرانچایزینگ استفاده کنید.

 

۴- آیا خارج ازمحدوده کنونی کسب و کار من، بازاری برای ایده تجاری من وجود دارد؟

کسب و کارهایی که در یک شهر یا استان به خوبی کار می‌کنند، ممکن است در سایر نقاط کشور که مصرف کنندگان با آن و روش کاری آن آشنا نیستند درست جواب ندهد. به عنوان مثال، از شیرینی فروشی‌های محلی و منطقه ای ممکن است در مناطق دیگر استقبالی نشود. قبل از تلاش برای فرانچایز کردن، تکالیف خود را انجام دهید:

 • آیا مردم در مناطق دیگر با چیزی که من می‌فروشم آشنا هستند یا اینکه باید به مصرف کنندگان آموزش دهم؟
 • آیا در سایر مناطق کشور پایگاه خوبی برای مشتری هدف من وجود دارد؟
 • آیا در مناطقی که مورد نظر من است، فرانچایزی‌های بالقوه خوبی وجود دارد؟ مفهومی که نیاز به تجربه مدیریتی خاص دارد ممکن است در یک کلانشهر نسبت به مناطق روستایی استقبال بیشتری داشته باشد.

 

۵- آیا کسب و کار من از نظر مالی و سوددهی موفق است؟

داشتن فقط یک شعبه سودآور شروع کار است. به طور کلی، بهتر است قبل از اینکه در زمینه فرنچایزینگ کسب و کار خود گام بردارید، حداقل سه شعبه  موفق داشته باشید که سودآور هستند. روند باز کردن و عملیات اجرایی چندین شعبه به شما ایده خوبی خواهد داد که چه عواملی در افتتاح شعب و کمک به آنها در موفقیت نقش دارند.

بودجه و سرمایه کافی برای موارد ذیل را باید پیش بینی کنید:

 • تهیه تمام مدارک قانونی لازم.
 • بازاریابی و فروش فرانچایز.
 • استخدام نیروهای فروش فرانچایز
 • آموزش و پشتیبانی مستمر از نمایندگان

موارد فوق می‌تواند هزینه سنگینی داشته باشد، بنابراین اگر در داخل مجموعه خود قادر به تامین آن نیستید، به دنبال اخذ وام برای کسب و کار خود باشید.

۶- آیا از مدیریت امور لذت می برم؟

اگر امور روزمره فقط یک شعبه به اندازه کافی شما را مشغول نگه می‌دارد و با آنها دچار مشکل می‌شوید، ممکن است هنگام فرانچایز کردن کسب و کار شوکه شوید. از این به بعد قرار نیست فقط یک شعبه را مدیریت کنید، بلکه یک مدیر ارشد سازمانی خواهید بود که وظایفی مانند ذیل را خواهید داشت:

اگر ایده ایفای نقش مدیریت در این سیستم شما را به هراس انداخته، باید به فکر استخدام مدیر فرانچایز باشید تا بتواند مسئولیتهای عملیاتی را به عهد بگیرد.