Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on google

۳ چیزی که برای رشد کسب و کار فروشگاه خرده فروشی خود لازم دارید:

فروشگاه زنجیره‌ ای، شبکه‌ای از شعبه‌های فروشگاهی است که تحت یک مدیریت متمرکز در مناطق مختلف شهر یا کشور قرار گرفته‌اند و کالاهای مشابهی را عرضه می‌کننداین فروشگاه ها بسیار پویا هستند. در این مقاله به بررسی ۳ چیزی که برای رشد کسب و کار فروشگاه خرده فروشی خود لازم دارید، می‌پردازیم:

ارتباط دقیق و سریع

برقراری ارتباط دقیق و سریع دفتر مرکزی با فروشگاه‌ها برای موفقیت و رشد کسب و کار آنها ضروری است. هر فروشگاه یک سفیر برند است که به عنوان نماینده کل برند عمل می‌کند. عدم رعایت استانداردهای برند یا اجرای برنامه‌ها، فقط به فروش و شهرت یک فروشگاه صدمه نمی‌زند، بلکه به همه فروشگاه‌های دیگر آسیب می‌رساند. این  وظیفه دفتر مرکزی است که با تدوین و تعیین فرآیندها و سیستم‌ها، از برقراری ارتباط دقیق و سریع، اجرا، اندازه‌گیری و پیگیری استانداردها و برنامه ها اطمینان حاصل کند.

عوامل کلیدی در رشد کسب و کار ها چیست؟
عوامل کلیدی در رشد کسب و کار ها چیست؟

تغییر و ارتقاء ابزار و فرآیندها

با اعلام اخباری مانند ” ما در حال توسعه در غرب کشور هستیم” یا ” ما در حال افتتاح ۲۰ فروشگاه جدید هستیم” رشد فروشگاههای زنجیره ای خود را جشن می‌گیریم. اما نباید فراموش کنیم که دستیابی به موفقیت مسیر دشواری‌ست. رشد می‌تواند خطرناک و پرهزینه باشد. رشد آزمون سخت و پر استرسی برای روندها، ابزارها و تیم شماست. برای رشد موفق از ۱۰۰ به ۵۰۰ فروشگاه، ۵۰۰ به ۱۰۰۰ یا ۱۰۰۰ به ۳۰۰۰ فروشگاه، ابزارها و فرآیندها باید مجدداً مورد تجدید نظر قرار بگیرند.

خوشبختانه، فناوری‌های ابری (cloud technologies) قابلیت‌های اجرایی فروشگاهها را تقویت کرده است. در درجه اول، اجرای فرایندهای مناسب و جدید برای آن دسته از فروشگاهها نیست که می‌توانند هزینه آن را بپردازند بلکه برای کسانی‌ست که مایل به اجرای آنها هستند. موضوع فقط توان مالی نیست بلکه تعهد و قبول مسئولیت در اجرای کامل آنها در جهت رشد کسب و کار است.

بنابراین یک مجموعه با ۱۰۰ فروشگاه می‌تواند مانند یک مجموعه ۵۰۰ فروشگاهی، با کارایی و سود آوری مناسب فعالیت کند. هر دو می‌بایست بر روی امور حیاتی مانند کنترل کیفیت، برنامه های فصلی، تامین کالاها با قیمت رقابتی و تجربه مشتری در فروشگاهها تمرکز کنند. برای برنامه‌ریزی رشد کسب و کار در آینده می‌بایست از اتوماسیون به عنوان اهرمی برای کنترل کیفیت و به حداقل رساندن ریسک استفاده کرد.

مشتریان شما انتظاراتی دارند، آنها را ناامید نکنید

آیا تاکنون شنیده‎‌اید که مشتریی بگوید: “من وارد یک فروشگاه شدم و افتضاح بود یا بالعکس فروشگاه خیلی تمیز بود، قفسه‌ها خیلی مجهز بودند، کارکنان خیلی دوستانه رفتار می‌کردند و صف پرداخت طولانی نبود؟ ” مشتریان با انتظاراتی وارد فروشگاههای شما می‌شوند. آنها انتظار ندارند و نمی‌خواهند، کارکنان فروش شما مانند روبات رفتار کنند و در فروشگاه رها شده و هیچ کمکی دریافت نکنند.

هیچ کس یک فروشگاه کثیف، محصولات بدون برچسب و بی‌ادبی کارمندان را دوست ندارد. هیچ کس دوست ندارد زمان خود را در یک فروشگاه بی‌نظم و بدون آموزش کافی کارکنان تلف کند. به طور متوسط، ۴۲% از مشتریان پس از دو تجربه بد از یک فروشگاه، دیگر از آن فروشگاه خرید نمی‌کنند.

رعایت استانداردها این اطمینان را به شما می‌دهد که فروشگاه‌های شما در سطح مشخصی کار می‌کنند که باعث جلب رضایت مشتریان، افزایش فروش و محبوبیت برند و رشد کسب و کار شما می‌شود. رعایت صحیح استانداردها از برند شما در برابر  صدمات مختلف محافظت خواهد کرد، بخصوص در عصر رسانه های اجتماعی.

تاثیر تجربه مشتری بر خرید مجدد
تاثیر تجربه مشتری بر خرید مجدد

نکته پایانی: بازدید از فروشگاهها را فراموش نکنید.

فراموش نکنید که به رسیدن به کمال و موفقیت در طول زمان اتفاق می‌افتد. در طول یک روز، جنب و جوش و جابجایی اجناس در یک فروشگاه بسیار زیاد است. به همین دلیل، چیزی به اسم فروشگاه بی‌نقص و کامل وجود ندارد. گردش مالی، خطاهای انسانی، تغییر آب و هوا همه اتفاق می‌افتند. حتی بهترین مدیران فروشگاه گاهی دچار اشتباه می‌شوند.

هدف از بازدید از فروشگاه‌ها و ممیزی آنها، فقط امتیاز دادن به آنها نیست، بلکه بهبود فروش و رسیدگی به مسائل اصلی عملیاتی ست. کمال و رسیدن به موفقیت یک سفر است نه یک مقصد. رعایت و اجرای صحیح استانداردها و فرایندها و بروزرسانی آنها به شما در این سفر کمک شایانی خواهد کرد.