7 روش موثر پشتیبانی فرانچایزی‌ها و مشکلات مشترک فرانچایزی‌ها
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on google

۷ روش موثر پشتیبانی فرانچایزی‌ها و مشکلات مشترک فرانچایزی‌ها

فرنچایزینگ راهی عالی برای توسعه برند و گسترش آن در مناطق مختلف است، اما نباید پشتیبانی فرانچایزی‌ها را فراموش کرد، فرنچایزینگ فقط این نیست که حق استفاده از نام تجاری خود را به کسی واگذار کرده و او را با چند دستورالعمل نحوه استفاده از آن رها کنید. موفق‌ترین فرانچایزها اقدامات بسیاری برای حمایت و پشتیبانی فرانچایزی‌های خود انجام می‌دهند.

بیشتر فرانچایزی‌ها به تازگی وارد کسب‌و‌کار و صنعت شما شده‌اند و تجربه چندانی ندارند، این وظیفه شماست که نهایت تلاش خود را در پشتیبانی فرنچایزی‌ها را  انجام دهید تا آنها را به سوی موفقیت هدایت نمایید.

در این مقاله ۷ روش موثر پشتیبانی فرانچایزی‌ها را برای شما ارائه خواهیم کرد. ابتدا ، اجازه دهید نگاهی به چند مورد از مشکلاتی که فرانچایزی‌ها با آنها روبرور می‌شوند اشاره کنیم.

مشکلات مشترک فرانچایزی‌ها

عدم ارتباط و پشتیبانی فرانچایزی‌ها :

در برخی موارد، فرنچایز کننده فقط دستورالعمل‌های برند را در اختیار نمایندگان قرار داده و آنها را با تجهیزات و دستگاه‌ها تنها می‌گذارد.  همانطور که در بالا اشاره شد، بسیاری از افراد به تازگی وارد کسب‌وکار یا صنعت شما شده‌اند و مسیر سخت یادگیری و آموزش را می‌بایست طی کنند.

تامین مالی:

گذشته از هزینه‌های اولیه راه اندازی، فرانچایزی‌ها برای تغییر دکوراسیون یا نقل مکان به جای جدید، با هزینه‌های اضافی روبرو هستند.  Carlos Castelán، مدیر عامل شرکت مشاوره مدیریت خرده فروشی گروه Navio Group می‌گوید:
“تیم های پشتیبانی دفتر مرکزی فرنچایز کننده می‌توانند در تأمین مالی به نمایندگانی که فروشگاه آنها با الزامات برند مغایرت دارد  و به جهت تطابق با تمام استانداردها، کمک کنند.”

استخدام و مدیریت کارمندان:

فرانچایزی‌ها ممکن است در استخدام و مدیریت کارکنان کم تجربه باشند به خصوص در دنیای فروشگاه داری و خرده فروشی، نگهداشت کارکنان چالش بزرگی ست.
Tom Scarda، مدیر عامل و بنیانگذار آكادمی فرانچایز (Franchise Academy) می‌گوید: “شركتهای فرنچایز باید در این زمینه آموزش‌های کافی ارائه دهند.”

فرنچایز کننده چه زمانی و چگونه باید در جهت پشتیبانی اقدام کند؟

 

پشتیبانی فرانچایزی ها

 

در بالا لیست کوتاهی از موانع و مشکلاتی که فرانچایزی‌ها با آنها روبرو می‌شوند، ارائه کردیم. حال در ذیل به ۷ روش موثر پشتیبانی فرانچایزی ها در جهت کمک به موفقیت و سودآوری آنها می پردازیم:

۱- ارتباط دوطرفه فعال

بسیاری از مسائل در کسب‌وکار می‌توانند از طریق ارتباط فعالانه حل شوند. این موضوع در فرنچایزینگ فروشگاه‌داری و خرده فروشی نیز صادق است. ارتباط فقط موقعی مؤثر است که دو طرفه باشد. فراموش نکنید که در ارتباط با فرانچایزی‌ها، گوش دهنده فعال (active Listener) باشید. اگر به حرفهای آنها خوب گوش ندهید، مشکلات و چالش های آنها را به خوبی درک نخواهید کرد و قادر نخواهید بود به آنها کمک کنید.

یک راه ساده برای کمک و پشتیبانی، داشتن درک کاملی از مسائلی است که نمایندگان با آنها روبرو بوده و همکاری با خود آنها جهت حل آنهاست.  یک راه برای انجام این کار این است که از فرانچایزی‌ها بخواهید که بین خودشان شورای مشورتی (advisory council) ایجاد کرده و به طور مثال در هر فصل با تیم دفتر مرکزی ملاقات داشته و مشکلات و چالش‌های خود را در میان بگذارند و همیشه به فکر ایجاد نقشه راه‌های خلاقانه جهت اداره بهتر کسب‌وکار خود باشند.

تشکیل شورای مشورتی می‌تواند روش عالی برای سازماندهی ارتباط همیشگی و به صورت رسمی باشد و می‌توانید آن را به روش‌های مختلفی انجام دهید.

True REST Float Spa از یک انجمن استفاده می‌کند تا گفتگوی بین دفتر مرکزی و فرانچایزی ها انجام شود. مدیر عامل این شرکت می‌گوید: “انجمن گفتگوی ما با فرانچایزی ها بنام، Speak Up، ابزاری عالی بوده است که به نمایندگان اجازه می‌دهد تا بازخوردهای صادقانه، ایده های خلاقانه، سؤالات و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.” “آنها می‌توانند در مورد گفته‌های یکدیگر نظر دهند و آنها را به نقدگذاشته و با بقیه افراد به اشتراک بگذارند.”

صرف نظر از مسیری که انتخاب می‌کنید، ایجاد استاندارد برای امور، مهم است. از این طریق، انتظارات به اشتراک گذاشته می‌شود و مردم تمایل بیشتری برای طی کردن مسیر درست را خواهند داشت. که اهمیت نکته بعدی را نشان می‌دهد.

۲- نقشه راه و مراحل انجام کارها را مستند سازی کنید

ارتباط با نمایندگان هم باید شفاهی باشد و هم کتبی. ارتباطات مکتوب بسیار ارزشمند هستند به ویژه هنگامی که فرنچایز شما در  سراسر کشور – یا حتی در سراسر دنیا – پخش می‌شود. بخشی از این کار، مستندسازی اهداف تجاری اصلی است، به طوریکه فرانچایزی‌ها را در رسیدن به اهداف خود به صورت جمعی کمک کند.
بخش دیگری از این کار شامل جمع آوری اطلاعات از نمایندگان است. آنها کسانی هستند که هر روز با مشتریان سر و کار دارند. می‌توانید هزاران ایده و بینش ارزشمند از آنها بیاموزید و راه‌هایی برای پشتیبانی بهتر بیابید .

یکی از فرصت‌های عالی برای دفاتر مرکزی فرنچایز کننده‌ها، شناسایی راه‌هایی برای جمع آوری داده‌های مربوط به کسب‌وکار نمایندگان و سپس اشتراک گذاری مجدد آنها با سایر فرانچایزی‌ها برای بهینه‌سازی عملیات و افزایش بهره‌وری است. شاید بسیاری از عملیات‌های فرنچایزینگ بدون سیستم‌های فناوری استاندارد آغاز شده باشند و فرانچایزی‌ها با ابزارهای مختلفی داده‌های خود را ثبت می‌کنند. این موضوع کار جمع آوری اطلاعات را برای دفتر مرکزی کمی مشکل خواهد کرد. ولی با این وجود، نیروهای پشتیبانی دفتر مرکزی می‌بایست این کار را انجام دهند.

پس از جمع آوری این ایده‌ها و داده‌ها، می‌توانید فرآیندهای مستند سازی را شروع کنید. با وجود دشواری کار، ایجاد استاندارد در کل فرایندها، و مستند سازی اطلاعات و شخصی سازی آنها، رشد بیشتر و بهتری برای سیستم فرانچایز به ارمغان خواهد آورد.

۳- اشتراک گذاری منابع برای پشتیبانی فرانچایزی‌ها

این مورد به دو نکته اول مرتبط است، اما فراتر از فقط اشتراک گذاری اطلاعات است. علاوه بر اطلاعات، شما می‌بایست منابع و ابزارهایی را در اختیار آنها قرار دهید که به فرانچایزی‌ها کمک کند تا انتظارات عملکردی خود را برآورده سازند.
شاید بپرسید اینها چه نوع منابعی هستند؟ در ذیل چند نمونه از این ابزارها و منابع را ذکر می کنیم:

پشتیبانی فرانچایزی‌ها در بازاریابی

به عنوان مثال اطمینان حاصل کنید که دسترسی Google My Business برای فرانچایزی‌ها تنظیم شده است تا آنها بتوانند مواردی مانند ساعت کاری فروشگاه، آدرس و روزهای تعطیل را در آن بروزرسانی کنند. برخی فرنچایز کننده‌ها برنامه های آموزش بازاریابی چندین هفته ای برای نمایندگان خود برگزار می‌کنند و برای هر محل نمایندگی یک میکروسایت (Microsite) ایجاد می‌کنند.

پشتیبانی فرانچایزی‌ها در استخدام و نگهداشت کارکنان

اطمینان حاصل کنید که نمایندگان شما در مورد بهترین شیوه‌های استخدام و نگهداشت کارکنان تمام وقت و ساعتی صنعت فروشگاه داری و خرده فروشی – از مشاور فروش گرفته تا نقش های مدیریتی – آگاه هستند. برای افزایش رضایت و بهره‌وری کارکنان ، برنامه‌های حفظ و نگهداشت کارمندان، مانند بورس های تحصیلی، سرویس حمل و نقل رایگان و نحوه استفاده از سایر منابع را آموزش دهید. میزبان مسابقات دوستانه در سطح شرکت باشید تا کارکنان با انگیزه‌تری در کل سازمان داشته باشید.

عملیات

این یکی از مهمترین زمینه‌هایی است که باید به آن توجه شود. عملکرد ضعیف در فروشگاه داری، براحتی می‌تواند منابع مالی شما را به اتمام برساند.
هیچ یک از اجزای پشتیبانی و اجرایی از قبیل آموزش، بازدیدهای پشتیبانی در محل، کنفرانس سالانه، دریافت آمار هفتگی و رتبه‌بندی نمایندگان، ایجاد بستر ارتباطی با نمایندگان و تشکیل تیم پشتیبانی فنی را از قلم نیاندازید.
برای درک اینکه کدام منابع بیشترین منفعت را برای نمایندگان خواهد داشت و برای یافتن نقاط درد و چالش‌های آنها، نظرسنجی‌هایی برای آنها ارسال کنید. با استفاده از نظرات آنها می‌توانید برنامه‌های موثرتر و مفیدتری تهیه کنید.

۴- در دسترس باشید

به یاد داشته باشید: فرنچایز شما احتمالاً در مناطق مختلف گسترش پیدا می‌کند و در صورت بین المللی شدن وقت محلی دفتر مرکزی شما با دیگر کشورها متفاوت خواهد بود. شما باید برای تمام نمایندگان در دسترس باشید.
منابع دیجیتالی شبانه روز در دسترس هستند. داشتن خط تماس اضطراری برای شرایط خاص می‌تواند ایده خوبی باشد. داشتن تعداد بیشتری از کارمندان برای پشتیبانی در محل و از طریق تماس، نقش مهمی در موفقیت نمایندگان دارد.

۵- ارائه آموزش خدمات مشتری

آموزش خدمات مشتری  امری کاملاً ضروری است – هم در شروع کار و هم به صورت آموزش حین کار. فرانچایزی‌ها نماینده برند و نام تجاری شما هستند. مصرف کنندگان می‌خواهند تجربه یکسانی را در تمام شعبات نمایندگی شما داشته باشند. آنها فقط یک برند را می‌بینند، صرف نظر از اینکه کدام نماینده آنجا را اداره می‌کند.

فرنچایزهایی که بهترین خدمات مشتری را ارائه می‌دهند طول عمر برند بیشتری دارند. آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۵۰% از مصرف کنندگان هنوز هم ترجیح می‌دهند برای تعامل با محصولات، در فروشگاه‌ها خرید کنند، این در حالیست که بیش از نیمی از شکایات نیز ناشی از رفتار کارکنان و مشکلات خدمات مشتریان است.

۶- تست و اصلاح

قبل از اجرای فرایندها یا خط مشی‌های جدید، ابتدا آنها را در یکی از مکانهای متعلق به دفتر مرکزی خود تست کنید. کارآیی عملیاتی و تاکتیک های بازاریابی باید قبل از معرفی به سیستم بزرگتر، در مکانهای متعلق به فرنچایزکننده آزمایش شوند. تغییر همیشه مشکل است هر چقدر هم که فرانچایزی با تجربه باشد، بنابراین بهترین کار این است که همیشه یک موش آزمایشگاهی داشته باشید تا قبل از اجرا در سطح وسیع، تست‌های اولیه را انجام دهید.

۷- ملاقات با نمایندگان و بازدید

هیچ چیز موثرتر از حضور در محل کسب‌وکار نماینده نیست. بازرسی از محل و انجام ممیزی‌های لازم جهت بررسی تطابق با استانداردهای برند را فراموش نکنید. این فقط  به معنی کنترل نماینده نیست. بلکه فرصتی عالی برای برای برقراری ارتباط شخصی، مشاوره و ادامه یادگیری است.