10 روند برتر در بازار فرنچایز
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on google

۱۰ روند برتر در بازار فرنچایز

فرنچایز بخش مهمی از اقتصاد دنیا و خصوصا آمریکا است و نقش مهمی در اشتغال‌زایی دارد. بخش عمده‌ای از مشاغل کوچک توسط فرنچایزهای مواد غذایی و فست فودها ایجاد شده‌اند و از محبوبیت خاصی در فرنچایزینگ برخوردار هستند.
به دلیل تعداد و تنوع بالای فرنچایزینگ، این صنعت مدام در حال تغییر و تحول است. در این مقاله به ۱۰ روند برتر در فرنچایزینگ اشاره خواهیم کرد که حاصل نظرسنجی Business Review USA می‌باشد.

ترند جدید در فرنچایز

۱۰- افزایش استفاده از فناوری‌های جدید در فرنچایز:

فناوری‌های جدید باعث سهولت بسیاری از امور در کسب‌وکارها شده است. مهمترین جلوه این موضوع استفاده از نرم افزارها در فضای ابری‌ست و نه نصب شده بر روی کامپیوتر. به احتمال زیاد در مورد رایانش ابری (Cloud Computing) و SaaS ها (نرم افزار به عنوان یک سرویس) شنیده‌اید. هدف از این سرویس‌ها این است که بدون نصب نرم افزارها، بتوانید در فضای وب با دستگاهها مختلف مانند موبایل، تبلت یا لپ تاپ خود ودر محیط امن کاربری بسیاری از کارهای خود را انجام دهید و یا رصد نمایید.

به دلیل تعدد و تنوع امور و دستورالعمل‌های عملیاتی، حتی فرنچایزهای کوچک هم برای مدیریت کارهای خود نیاز به استفاده از سیستم‌های پیشرفته را دارند. راه حل هایی مانند Nextstep Systems, VST Inc., Hello Scheduling, ONOSYS, Stellar Restaurant Solutions, Mindshare Technologies توانسته‌اند فقط بخشی از این نیازها را برآورده سازند.

۹- افزایش مشارکت اقشار مختلف و زنان در فرنچایز:

فرنچایزینگ موانع سنتی برای اقلیت‌ها و زنان مانند فقدان تجربه در آن کسب‌وکار و سرمایه را کاهش داده است. بر طبق گفته yourfranchisesuccess.com ، ” فرنچایزینگ به شما بطور مداوم آموزش و مساعدت‌های مدیریتی را ارائه می‌دهد و در بعضی موارد اجاره ملک را تسهیل کرده، تأمین مالی تجهیزات را فراهم می‌کند.”
پیش‌بینی می‌شود در آمریکا، تعداد مشارکت اقلیت‌ها و زنان در کسب‌وکارهای کوچک فرنچایزینگ در ۵ تا ۱۰ سال  آینده بیشتر از دیگر اقشار جامعه باشد.

افزایش مشارکت در فرنچایز
افزایش مشارکت در فرنچایز

۸- بین المللی شدن فرنچایز ها

امروزه توسعه در بازارهای خارجی و بین المللی یکی از روندهای اصلی فرنچایزینگ است. کارشناسان این حوزه معتقدند که بسیاری از کشورها حاضرند مبلغ زیادی را برای فرصت استفاده از یک علامت تجاری مشهور و آموزش و دانش نحوه کار با آن پرداخت کنند. طبق گزارش انجمن بین المللی فرنچایز، بیش از ۴۰۰ فرنچایز آمریکایی در سطح بین المللی فعالیت می کنند.
البته نباید فراموش کرد که دولتها نیز با استفاده از سفارتخانه‌ها و اتاق‌های بازرگانی خود به کمک فرنچایز کننده‌ها آمده و نقش مهمی در این روند دارند

۷- فرنچایز در فست فودها

فرنچایز فست فودها از طریق کامیونت‌های غذا (food trucks) در حال رشد سریعی ست. به گزارش مجله QSR پنج برند اصلی که در این زمینه فعال هستند عبارتند از: Skillet, Chef Shack, Food Shark, Coolhaus, Spencer on the Go.
بر طبق گزارش Franchise Finder بازار اینگونه فست فود معمولا در پارک‌های تجاری، مناطق ترانزیت، نقاط گردشگری، ورزشی، فرهنگی و سایر مکانهای تفریحی، موسسات آموزش عالی و حتی در مراسم عروسی است.
متوسط هزینه اولیه سرمایه گذاری در اینگونه فرنچایزها در آمریکا ۱۰۰،۰۰۰ تا ۱۵۰،۰۰۰ دلار است. ولی اگر می‌خواهید یک کامیون مواد غذایی با منوی جذاب و با تمام تجهیزات و فناوری های جدید و رده بالا داشته باشید، هزینه سرمایه گذاری شما می تواند تا ۲۵۰،۰۰۰ دلار بالا رود.

۶- حق بیمه دادرسی برای فرنچایزینگ

به گفته بلومبرگ موارد اختلاف و حل و فصل آنها با چرخه‌های اقتصادی مطابقت دارد. در شرایط بد اقتصادی نیاز به این بیمه افزایش می‌یابد، چرا که بسیاری از اختلاف‌ها می‌تواند به موارد دادگاهی منجر شود. فرنچایزی که فعالیت‌های تجاری‌اش دچار مشکل شده است همیشه بدنبال تقصیر در سیستم فرنچایز کننده می‌گردد. با بهتر شدن شرایط اقتصادی، اینگونه اختلافات هم کاهش می‌یابد.
به عنوان مثال در دوره رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ هیات ملی روابط کار آمریکا (the National Labor Relations Board) تصمیماتی اتخاذ کرد که شکایت از فرنچایز کننده‌ها توسط فرنچایزی‌ها ساده تر شد. به گفته بلومبرگ: در پرونده مربوط به مک دونالد، “دادستان ارشد هیات کار فدرال” ادعای مک دونالد را رد کرد که نمی‌تواند خود را رئیس کارگران در رستوران های فرنچایزی خود قلمداد کند.

۵- تامین مالی جمعی در فرنچایزینگ (Crowdfunding)

این روند پس از رکودهای بزرگ اقتصادی متولد شده است، که استفاده از خطوط اعتباری به عنوان تنها منبع سنتی سرمایه برای فرنچایزینگ کمرنگتر شد. به گفته مارك مولر در مقاله خود در The Crowd Café:
“فیس بوک نشان داد که آمریکایی ها برندهای مورد علاقه خود را دنبال می‌کنند – میلیون ها لایک و اشتراک گذاشتن تجمعی – و تامین مالی جمعی، فیس بوک را قادر به سرمایه گذاری بیشتر می‌کند و در واقع طرفداران مثل هم بنیانگذاران عمل می‌کنند.”
در آمریکا قوانین دولتی و فدرال مشوق اینگونه تامین مالی هستند. قانون مشاغل، که در سال ۲۰۱۲ به امضا رسید، شامل مفادی است که سرمایه گذاری‌های مبتنی بر جمع را تا یک میلیون دلار قانونی اعلام کرد

۴- فرنچایز در باشگاههای ورزشی

سالن‌ها و باشگاههای ورزشی یکی دیگر از ایده‌های فرنچایزینگ است که این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. ورزش و بدنسازی امری ست که باید به طور مرتب انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود و بسیاری عضویت خود را در این مجموعه‌ها حفظ می‌کنند.
مردم پولهای زیادی را در اسپا های پزشکی، سالن‌ها، فروشگاه‌های لوازم آرایشی، سالن‌های ماساژ و برنزه کردن خرج می‌کنند. صنعت در حال رشد سالم زیستی و جلوگیری از پیری زودرس سالانه حدود ۴۸۰ میلیارد دلار در سال تولید می‌کند.

۳- فرنچایز خدمات سلامت در منزل

نیاز افراد میانسال که قدرت خرید خوبی هم دارند بر روی سه محور اصلی می چرخد: مراقبت از والدین، آمادگی جسمانی و زیبایی. فرنچایزهای موفق این نیازها را برآورده می‌کنند.
برای مراقبت از والدین خود، آنها به سمت فرنچایزهای مراقبت های سلامت در خانه روی می آورند و دوست دارند این امر را به اشخاص ثالث واگذار کنند. فرنچایز مراقبت‌های بهداشتی خانگی چندان وابسته به شرایط اقتصادی نیست. مصرف کنندگان می‌توانند صبر کنند تا یک ماشین جدید خریداری کنند، اما نمی‌توانند مراقبت از عزیزان خود را کنار بگذارند.

۲- فرنچایز های چند واحدی

به طور سنتی ، فرنچایزکننده‌ها می‌خواستند با فرنچایزی‌هایی کار کنند که قول داده اند فقط بر روی برند آنها تمرکز کنند. این روزها این موضوع تغییر کرده و فرنچایز کننده‌ها بیشتر متمایل به جذب افراد باتجربه هستند.
جذابیت روزافزون مالکیت چند واحدی نتیجه دو عامل است. فرنچایزیها به دلیل پتانسیل افزایش سودآوری، وارد آن می‍شوند. فرنچایزکننده ها مشوق این امر هستند، زیرا فرنچایزی‌های با تجربه و با منابع مالی کافی، رشد مجموعه را تسریع می‌کنند، تا زمانی که تعداد شعبات آنها در حیطه قابلیت‌های مدیریتی آنها باشد.
در آمریکا تنها ۴% از فرنچایزی‌های تک واحدی درآمد بالای ۲۵۰،۰۰۰ دلار دارند در حالیکه بیش از ۱۶ درصد فرنچایزی های چند واحدی درآمد بالای ۲۵۰،۰۰۰ دلار در سال دارند.

۱- فرنچایز رستورانهای fast casual

امروزه این نوع رستوران‌ها محبوبیت بالایی پیدا کرده اند. مشتریان غذاهایی که ویژه آنها و بر اساس ذائقه آنها تهیه می‌شود و همچنین منوی غذاهای خاص این رستورانها را دوست دارند.
در سال ۲۰۱۴ فروش تجمعي سالانه  این نوع رستورانها ۱۲٫۸ درصد افزایش داشته و به ۳۰ ميليارد دلار رسیده است و سرعت رشد تقريبا دو برابر از هر نوع رستوران دیگر را تجربه کرده است