Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on google

چگونگی رشد فرنچایز رستوران‌ها

یکی از سوالاتی که رستوران‌ها همیشه می‌پرسند در مورد رشد فرنچایز شان است و اینکه چگونه می‌توانند با موفقیت کسب‌وکار رستوران خود را توسعه دهند. از رستوران‌های کوچک و مستقل و آنهایی که در یک منطقه یا شهر چندین شعبه دارند تا مجموعه رستوران‌های زنجیره ای بزرگ کشوری، وقتی صحبت از رشد و توسعه می‌شود، فرنچایزینگ به ذهن بسیاری خطور می‌کند.

رشد در فرنچایز رستوران‌ها

کسانی که در صنعت رستوران داری فعال هستند اغلب با استراتژی رشد مشکل دارند چراکه نقطه قوت آنها در اجرای عملیات رستوران‌هاست تا مدیریت رشد و توسعه که مهارت بسیار متفاوتی‌ست. در اینجا به تجارب موفق و مشترک فرنچایزهای بزرگ دنیا در زمینه رشد فرنچایز رستوران‌ها می‌پردازیم.

آماده کردن مواد و شرایط لازم:

روش‌های گام به گام برای انتخاب محل، طراحی و ساخت، بسته تجهیزات مورد نیاز، دکوراسیون داخلی، علائم و تابلو ها، کتابچه آموزشی، دستورالعمل قیمت گذاری، استراتژی بازاریابی محلی و رویه‌های عملیاتی خود را تهیه کنید.  بسیاری از فرنچایز کننده‌ها کسب‌وکار خود را بدون توجه به این موضوع شروع می‌کنند. تهیه این موارد آسان نیست ولی امری حیاتی در توسعه و رشد فرنچایز رستوران ها می‌باشد.

محتاطانه رفتار کنید:

به فکر گسترش سریع شعبه‌های خود نباشید. برای موفقیت در دراز مدت، داشتن فروشگاه‌های سودآور از اهمیت بالاتری برخوردار است. بسته شدن فروشگاه و احساس منفی مشتریان از نام تجاری شما به معنای شکست خواهد بود.

شرکای تجاری خود را به دقت انتخاب کنید:

این به معنی انتخاب دقیق تامین کنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان خدمات است که دارای یک استراتژی هماهنگ در جهت پشتیبانی از کسب وکار شما باشند. زیرساخت های عملیات فرنچایز برای مدیریت آن امری ضروری است.

معیارهای انتخاب فرنچایزی ها(نمایندگان) را فراموش نکنید:

فرنچایز کننده‌ها می‌بایست واجد شرایط بودن فرنچایزی‌ها را به لحاظ تجربه، سرمایه لازم و از همه مهمتر اشتیاق و علاقه به خدمات رستوران‌داری بررسی کنند. افرادی که به دنبال تغییر شغل یا بازنشستگی هستند، معمولا برای این نوع کسب‌وکار مناسب نیستند.  به دنبال کسی باشید که می‌‌‌خواهد از کار در رستوران تا داشتن یک رستوران رشد کند. به جای فرنچایزی‌های تک واحدی روی فرنچایز های چند واحدی تمرکز کنید و به دنبال افراد با تجربه و مشتاق برای توسعه منطقه ای باشید.

انتخاب محل:

زمان کافی برای انتخاب محل فرنچایزی‌ها صرف کنید و به نمایندگان خود در یافتن بهترین محل و معیارهای انتخاب آن کمک کنید.

آموزش، آموزش و آموزش:

یکی از مهمترین عناصر سیستم فرنچایز داشتن آموزش و آماده سازی مناسب است. افتتاح فروشگاه یا رستوران آغاز کار است و سپس نوبت بحث سربه سری مالی و کسب سود است. فرنچایزکننده‌های خوب پس از هر افتتاح، زمان کافی با نمایندگان صرف می‌کنند تا امور و عملیات کاری به روال عادی و مناسب مورد نظر آنها برسد.

بازخورد مشتری:

اطمینان حاصل کنید که فرآیند بازخورد مشتری را پیاده سازی نموده‌اید تا مطمئن شوید که فرنچایزی شما از تمام دستورالعمل‌ها پیروی می‌کند و رضایت مشتریان جلب می‌شود.

پشتیبانی:

در نهایت، با نمایندگان خود در تماس مداوم باشید و از آنها پشتیبانی کنید. بازخورد مثبت و سازنده خود را در زمینه‌های اصلی ارائه دهید و همیشه آماده کمک کردن به آنها باشید. به حرفهای نمایندگان گوش دهید و تمام تلاش خود را برای رفع نگرانی‌های آنها و ارائه راه حل برای مشکلاتشان بکار بگیرید.

در این راستا و در جهت درگیر کردن فرنچایزی ها در برنامه های مختلف رشد، استفاده از مشاورین با تجربه را فراموش نکنید.

چند توصیه خیلی مهم در رشد فرنچایز:

  • رشد فرنچایز یک فرآیند است.

اگر نمی دانید به کجا می روید، هر مسیری شما را به آنجا می برد. (Lewis Carroll)

شما به عنوان یک فرنچایز کننده مدتی است که هدف رشد و توسعه را در ذهن خود داشته‌اید. اما چه اتفاقی افتاده است که نتوانسته‌اید برنامه‌های رشد خود را اجرایی کنید؟ آیا سرمایه لازم برای تأمین بودجه تبلیغات را نداشتید یا تیم پشتیبانی خوبی در اختیار ندارید؟

تعیین اهداف در هنگام فرنچایز کردن کسب‌وکار خود امری ضروری‌ست. مهمتر از آن، انعطاف‌پذیر بودن در اهداف و واقع بین بودن در چگونگی رسیدن به آنهاست.

یک هدف خاص و طولانی مدت تعیین کنید:

یکی از دلایل اینکه فرنچایزهای نوظهور اغلب نیازمند، به تغییر استراتژی اصلی خود می‌شوند این است که آنها از ابتدا برنامه‌ای منسجم و درستی نداشته‌اند. غالباً، وقتی با فرنچایز کننده‌های تازه کار صحبت می‌کنیم اهداف مبهمی مانند ” رشد جسورانه و سریع با حفظ استاندادرها” یا ” تعداد دلخواه شعبه‌های مورد نظرشان را در یک دوره زمانی خاص” مطرح می‌کنند. نمی‌خواهیم بگوییم که اینها اهداف خوبی برای رسیدن نیستند، فقط به اندازه کافی مشخص و واضح نیستند تا نقشه راه خوبی ارائه دهند.

در مورد اهداف بلند مدت خود بیشتر فکر کنید. برای مثال استراتژی خروج (Exit Strategy) خود را در نظر بگیرید. آیا در نهایت می‌خواهید این کسب‌وکار را بفروشید؟ چه مبلغی برای فروش در نظر دارید؟ در چه زمانی؟ ۵ سال؟ ۱۰ سال؟ به جای تخمین ارزش شرکت در آینده، از خود بپرسید ” ارزش ۵ یا ۱۰ سال از زندگی من که صرف این کسب‌وکار خواهد شد چقدر است؟”

با دانستن این موضوع و اینکه هر فرنچایزی در سال چه درآمدی برای شما خواهد داشت و در هنگام خروج مثلا ۳ برابر آن درآمد به فروش خواهد رفت، می‌توانید اهداف فروش فرنچایز و اعطای نمایندگی در هر سال را تعیین کنید. به عنوان مثال ۵۰ فرنچایزی با درآمد ۱۰۰ میلیون تومان در سال (برای شمای فرنچایز کننده) و ارزش فروش ۳ برابری آن پس از ۵ سال، در هنگام خروج از کسب و کار ارزش ۱۵ میلیارد تومانی خواهد داشت.

استراتژی رشد فرنچایز شما ثابت و قطعی نیست:

نکته‌ای که باید در برنامه‌های رشد فرنچایز خود بخاطر بسپارید این است که یک برنامه خوب معمولاً یک فرآیند تغییر پذیر است. برای اینکه بتوانید بر اساس منابع فعلی و در دسترس خود کار کنید، ممکن است لازم باشد چندین بار تغییراتی در استراتژی خود اعمال نمایید.

فروش فرنچایز نیاز به بودجه تبلیغات خاص خود دارد. بر اساس گزارش سالیانه Franchise Update Media در زمینه توسعه فرنچایز، میانگین هزینه فروش فرنچایز در سال ۲۰۱۵ برای شرکتهای با رشد سریع بیش از ۶۰۰۰ دلار بوده است. برای فرنچایزکننده‌های نوپا، این عدد نزدیک به ۱۰۰۰۰ دلار است. بنابراین اهداف فروش فرنچایز می‌بایست با بودجه شما مطابقت داشته باشد.

هنگامی که اولین فرنچایز خود را فروختید، سفر شما به عنوان یک فرنچایز کننده واقعاً آغاز می‌شود. مهم است که افراد مناسب را در فعالیت های خود داشته باشید تا از فرنچایزی‌های جدید در سیستم خود پشتیبانی کنید. اگر از کادر پشتیبانی مناسبی برخوردار نیستید و یا کارمندان کافی برای فروش و پشتیبانی بر اساس اهداف پیش‌بینی شده خود ندارید می‌بایست هر چه سریعتر اقدامات لازم جهت استخدام و آموزش را انجام دهید.

به یاد داشته باشید ، اگر فرنچایزی‌های شما موفق نشوند، در نهایت شما هم به عنوان یک فرنچایز کننده شکست خواهید خورد، بنابراین موفقیت فرنچایزی‌ها را در اولویت کارهایتان قرار دهید.

اگر برنامه توسعه پیش بینی شده، درست پیش نرفت چه باید کرد؟

اگر برنامه اولیه شما در جهت فروش و توسعه به درستی پیش نرفت گزینه‌های دیگری خواهید داشت. مثلا می‌توانید به مدل اعطای نمایندگی منطقه ای یا مدل مستر فرنچایز فکر کنید. این امر می‌تواند رشد سریع‌تری داشته باشد و با در اختیار داشتن افراد مناسب، به طور بالقوه امکان پشتیبانی بهتر منطقه‌ای را فراهم کند.

گزینه دیگر تغییر ساختار عناصر فرنچایز است تا اهداف رشد عملی‌تر شود. برای مثال، تغییر هزینه‌های اولیه (هزینه اعطای حق نمایندگی) و ماهانه. فراموش نکنید که موفقیت فرنچایزی موفقیت شماست.

یکی از عملی‌ترین راهکارها، طولانی‌تر کردن برنامه زمانی خود برای رسیدن به اهداف خود است. در حالی که ممکن است برای رسیدن به هدف مورد نظر خود نیاز به فروش ۵۰ نمایندگی در پنج سال اول داشته باشید، شاید فروش ۲۰ یا ۳۰ فرنچایز در این بازه زمانی منطقی‌تر باشد. اگر تاریخ خروج مورد نظر خود را دو سال تمدید کنید، شاید بتوانید در مدت هفت سال بدون آنکه از کیفیت کار بکاهید، به هدف خود برسید.

از طرف دیگر، برای سرعت بخشیدن به رشد، برخی از شرکت‌های فرنچایز، ترکیبی از استراتژی اعطای نمایندگی و افتتاح شعبه توسط خود فرنچایز کننده را در پیش می‌گیرند. این رویکرد به آنها کمک میکند تا در کارهای عملیاتی و پشتیبانی دقیق‌تر باشند، چراکه خود آنها نیز از نزدیک درگیر آن کسب‌وکار هستند.

نقشه راه رشد سیستم فرنچایز عبارتست از: شروع کار با در نظر گرفتن نقطه پایان. تعیین مسیر جهت رسیدن به این هدف، سپس اجرا و انجام اصلاحات در صورت لزوم در مسیر رسیدن به هدف.